Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/majicwoo/domains/majic.pl/public_html/elewacja/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /home/majicwoo/domains/majic.pl/public_html/elewacja/includes/menu.inc).

Jak liczyć metry elewacji?

Jak liczyć metry elewacji?

Często niektóre rzeczy mogą stanowić dla nas niezłą zagadkę, zwłaszcza gdy w grę wchodzi matematyka.

Wyliczanie ile metrów mamy do pomalowania wbrew pozorom nie jest takie trudne; niezbędna na pewno będzie do tego miarka, długi kij oraz kartka papieru z długopisem (kalkulator też pomoże).

Musimy wiedzieć, że przy malowaniu elewacji nie będziemy się sugerować dokładnym metrażem naszej elewacji, gdyż sama jej struktura, wnęki, bonie, okna czy narożniki będą wymagać większej ilości farby niż prosta ściana!

Najlepiej jest „rozłożyć dom” na płaszczyzny i po kolei mierzyć każda z nich (Ściany północne, zachodnie, itd.) Oczywiście nie każdy ma dom jak pudełko zapałek, więc takich płaszczyzn może się okazać o wiele więcej. Jednakże taka metoda opisu i liczenia poszczególnych segmentów jest bardzo przydatna jeżeli chcemy malować naszą elewację na kilka kolorów.

 

Wyliczanie metrów elewacji do malowania

Na ilustracji widzimy, że czerwony kwadrat ma taką samą powierzchnię co niebieski trójkąt. Pokazuje to nam, że przy takich sytuacjach nie musimy używać nie wiadomo jakich wzorów!

W przypadku słupa mierzymy tylko jego grubość, mnożymy przez wysokość a następnie przez liczbę PI która wynosi 3,14.

Podobnie jest w przypadku półokręgu: mierzymy długość okręgu, mnożymy przez wysokość półokręgu a następnie przez liczbę PI.

 

 

 

 

 

Wyliczanie metrów kwadratowych słupaPrzykład wyliczania pola słupa:

Słup ma grubość 1 metr, mnożymy to przez wysokość słupa 3 metry co daje nam 3m, a następnie przez 3,14 co daje nam 9,42m2

 

Przykład półokręgu (zielone linie):

1 metr dzielimy na 2 czyli mamy 0,5 metra, mnożymy przez wysokość półokręgu 3m, które następnie mnożymy przez PI co daje nam wynik 4,71m2 czyli dokładnie połowę tego co słupa.

 

 

Warto też wziąć pod uwagę, żeby nie odejmować w całości metrażu okien/drzwi od ściany, gdyż wnęka w jakiej się znajduje stanowi ok 10 – 35% jej przestrzeni do malowania!

 

Ile farby potrzebuję ?

 

Pobierz ten artykuł:

Jak liczyć metry elewacji?